У емисији Уранак, водитељка Јована Јоксимовић угостила је директорку Фондације „Образовање за Србију”, др Светлану Белић Малинић, која је говорила о теми како су Финци искоренили вршњачко насиље. Током разговора, разматране су улоге које наставници имају у развоју социо-емоционалних компетенција ученика, истакнут је значај наставника за друштво и начин на који би наставници требало да буду перципирани у друштву као кључни фактори у развоју дечјих вештина.
Светлана је истакла да су Финци успели да искорене вршњачко насиље кроз свеобухватан приступ образовању, који укључује изградњу позитивног школског окружења, развој емоционалне писмености ученика, као и промоцију међусобног поштовања и толеранције. Такође је истакла важност обуке наставника у пружању подршке ученицима у решавању конфликата и развијању вештина комуникације и сарадње.
Нагласила је улогу наставника у развоју социо-емоционалних компетенција ученика, истичући да наставници треба да буду свесни свог утицаја на младе људе и да имају адекватну обуку у овој области. Осим тога, наставници би требало да буду виђени као важни чланови друштва који доприносе обликовању будућности деце и младих, што захтева подршку од шире заједнице.
Улога наставника кључна за развој културе колективног лидерства
Светлана је такође говорила о потреби да се наставници посматрају као важне карике у развоју дечјих вештина, јер су они ти који могу да идентификују, подстичу и развијају таленте и способности ученика. Позвала је друштво да пружи већу подршку наставницима и схвати колико је њихова улога значајна за развој сваког појединца и друштва у целини.
Директорка Фондације „Образовање за Србију” је истакла и важан национални пројекат Фондације – конкурс за еду-лидере, у оквиру ког радимо на јачању свести младих о улози коју могу имати као лидери у образовању и друштву. Циљ пројекта је да подржи и развије потенцијал младих образовних лидера који могу допринети побољшању квалитета образовања и стварању позитивних промена у образовном систему Србије.
Циљ конкурса је да охрабри младе да се активно укључе у промене у образовном систему и унапређењу своје средине, кроз различите образовне програме, радионице и менторске сесије. Пројекат наглашава важност развоја лидерских вештина, креативности и критичког мишљења, како би млади могли да постигну свој пун потенцијал и остваре утицај на друштво у својим локалним заједницама.
Овим пројектом, Фондација „Образовање за Србију” покушава да створи организовану мрежу младих еду-лидера који ће имати могућност да раде заједно, деле идеје и искуства и тако допринесу стварању инклузивнијег, иновативнијег и ефикаснијег образовног система.
У закључку, др Светлана Белић Малинић нагласила и потребу за континуираним улагањима у образовање и професионални развој наставника, како би се осигурало да сваки ученик има прилику да развије своје вештине и постигне свој пуни потенцијал, без обзира на социо-економски статус или порекло.
Погледајте учешће др Светлана Белић Малинић:
Ако сте васпитач, учитељ, наставник или студент завршних година факултета, и желели бисте да напредујете, али осећате да вам треба подршка на том путу – придружите нам се! Teach For Serbia је место за ваш лични и професионални развој.
Запратите нас на друштвеним мрежама за инспирацију, мотивацију и нова знања. Пратите хештегове #TeachForSerbia и #ObrazovanjezaSrbiju или се придружите нашем Viber каналу.